Vize Bilgileri

Ülkeler ve Vize Süreçleri

Vize başvuruları göçmen ve göçmen olmayan vize statüsü olarak iki ana başlıkta değişiklik gösterir.

Göçmen vize statüsüne başvuruda bulunmak isteyen kişilerin göçmen bürolarıyla irtibata geçmeleri gerekmekte ve farklı bir prosedür uygulanan Göçmen Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Göçmen Olmayan Vize başvuruları ise ülkelere ve seyahat türlerine göre de değişiklik göstermektedir. Bir öğrenci başvurusu ile turistik vize başvurusunu aynı kefede tutmak elbette ki yanlış olacaktır. Başvuru süreçleri benzerlik gösterse de vize türlerine göre bu başvuruların değerlendirilme süreci ve öncelik sıralaması farklılık gösterebilmektedir. Çoğunlukla konsoloslukların kişiyi değerlendirme süreleri 7 ile 15 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve herhangi bir aksilik yaşanmadığı sürece pasaport kişinin eline bu değerlendirme süresinin ardından birkaç gün içerisinde ulaşmaktadır.

Schengen kapsamında olan ülkelerin hemen hepsi Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası’nı zorunlu kılarken, İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde bu sigorta isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda Schengen vize başvurusu yapılırken kişinin gidiş tarihi şayet yakın bir tarihse Schengen ülkesi kapsamında yer alan herhangi başka bir ülkeden de vize başvurusu yapabilmektedir. Çoğunlukla Avrupa ülkeleri özellikle ilk vizelerde olmak üzere kişilere seyahat tarihleri süresince vize vermekte ve bu süre her başvuruyla birlikte artış gösterebilmektedir.

İngiltere 6 aylık vize uygulaması gerçekleştirirken Amerika ise başvuranlara 10 yıllık vize vermektedir. Kişilerin bu 10 yıllık vize uygulaması içerisinde her Amerika’ya gidişlerinde 6 ay orada kalma hakları mevcut bulunmaktadır. Yine benzer şekilde Kanada ise çoğunlukla başvuranlarına pasaport geçerlilikleri boyunca vize vermektedirler. Bu süre konsolosluğun insiyatifine bağlı olarak 1 yıl veya 6 ay gibi bir süre de olabilmektedir.

Vize başvurusu yapılırken birçok ülke için öncelikli olarak yapılması gereken randevu almak olacaktır. Randevu alındıktan sonra başvuran kişi çoğunlukla şahsi olarak başvuruya gitmelidir. Özellikle Schengen ülkeleri ve İngiltere gibi ülkeler kişileri parmak izi uygulamasına tabii tuttuklarından şahsi başvuru talep ederler. Ayrıca Amerika’da bir mülakat uygulaması gerçekleştirdiğinden kişiler randevu günleri ve saatlerinde konsoloslukta olmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra Kanada ve İrlanda gibi ülkeler evrak çevirisi istemekte ve evrak teslimini sizin adınıza danışmanlarınız yapabilmektedirler.

Vize başvurusu yapıldıktan sonra genel itibariyle konsolosluğun değerlendirmesi ve pasaportunuzun size ulaşması süreci yaklaşık olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreç özellikle turistik seyahatlerin artış gösterdiği yaz dönemlerinde uzayabilmektedir.

Başvurunuzun red ile sonuçlanması halinde Amerika’da hemen akabinde başvuru gerçekleştirmeniz mümkündür. Ancak diğer ülkelerde gösterilen gerekçeyi düzeltip bu şekilde önceki başvurunuz üzerinden bir müddet geçtikten sonra başvuruyu tekrarlayabilirsiniz.