Almanya Vizesi

Almanya Vizesi

Almanya 1985 yılında Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Schengen anlaşmasını imzalayarak, bugün 24 ülkeyi kapsayan Schengen alanının kurucu üyelerinden birisidir.

Başkenti Berlin olan Almanya’nın yaklaşık 82 milyonluk nüfusunun %10’a yakınını Türkler oluşturmakta, sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş göçmenlerle birlikte bu sayı %15 dilimlerine ulaşmaktadır.

Başlıca şehirleri, Hamburg, Hannover, Münih, Düsseldorf ve Köln ile birlikte Nazi döneminin tarihi dokusunu günümüze kadar taşıyan Dresden yıl boyunca en çok turist ağırlayan şehirlerdir.

Almanya’ya yapacağınız kısa süreli seyahatler için Schengen vizesine başvuru yapmanız gerekmekte olup, Yeşil(hususi), Gri(hizmet) ve Siyah(diplomatik) pasaport hamilleri 6 ay içerisinde 90 güne kadar olan seyahatleri için Schengen vizesinden muaftırlar.

Almanya schengen vize başvuru işlemleri konsolosluğun başvuru merkezleri üzerinden yapılmakta olup, 5-10 iş günü içerisinde sonuçlanmakta, ancak bazı başvuru sahiplerinin özel durumlarında bu süreç uzayabilmektedir.

Ülke nüfusu Türk yoğunluğu açısından oldukça geniş bir dilime sahip olduğundan, Almanya’ya en çok aile ziyareti ve ardından ticari ilişkilerimizin çok güçlü olması nedeniyle ticari ziyaret vize başvuruları yapılmaktadır.

Almanya Schengen prosedürleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti pasaportu hamillerine bazı diğer Schengen üye devletlerine göre daha ılımlı davranış gösterse de başvuru türünü doğru seçmek ve Almanya’ya seyahat amacımızı ve niyetimizi açıkça ifade etmek büyük önem taşımaktadır.

Almanya Schengen vize başvurusu için son 10 yıl içerisinde alınmış, yırtık ve hasarı olmayan biyometrik pasaportlar ile gelir durumunuza uygun olarak hazırlanmış evraklar ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu mutlaka ibraz edilmelidir.

Schengen vize başvurunuz için 2014 yılından bu yana uygulanan parmak izi verme zorunluluğu nedeniyle ilk başvuruda şahsen hazır bulunmanız gerekmekte olup, daha sonra alacağınız Schengen vizeleri için bazı istisnai durumlar haricinde aracı kurum üzerinden başvuru yapmanız mümkündür. Bu konuyla ilgili istisnai, durumlar için VIS makalemizi inceleyebilirsiniz.

Aile ziyareti amacıyla Almanya seyahati planlayan başvuru sahipleri, Almanya Schengen vize davetiyesi edinmeli, ve bu davetiyenin aslıyla birlikte gerekli diğer evrakları hazırlayıp başvuruda bulunmalıdırlar. Almanya’da birinci ve ikinci derece akrabası olan kişiler, bu akrabalık durumunu beyan etmemeleri ve turistik olarak başvuru yapmaları halinde, Almanya’daki akrabalık ilişkileri konsolosluk makamlarınca tespit edilebilmekte ve başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Şayet Almanya’da yaşayan akrabanız size herhangi bir şekilde davetiye gönderemiyor veya kendisiyle görüşmüyorsanız bunu dilekçenizde mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

Almanya Schengen vize başvurularınızda form ve dilekçelerinizi Türkçe veya Almanca dillerinde sunabilirsiniz. Bununla beraber konsolosluk makamlarının aynı evrağın tekrarı, ek evrak ve konsolosluk bünyesinde mülakat gibi talepleri olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Almanya’ya aile birleşimi veya herhangi bir sebepten dolayı 90 günden uzun kalmanızı gerektirecek bir seyahat planlamaktaysanız, konu ile ilgili ikamet şehrinizde çalışma yürüten Almanya diplomatik temsilciliklerine şahsen başvuru yaparak, durumunuza uygun form ve belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu tür vize başvuruları için genelde A2 seviyesinde Almanca bilgisi gerektiğini hatırlatır, Almanya hükumeti tarafından en yetkili kurum olan Goethe Institut üzerinden eğitim ve sınav aşamalarınızı takip etmenizi önermekteyiz.