Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi

Avusturya denize kıyısı olmayan orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Bünyesinde 9 eyalet bulundurmaktadır.  Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bir şehir olarak bilinir ve buna bağlı olarak ülkenin tarihi dokusu hemen hemen her şehrinde hissedilir. Bu sayede turistik seyahatlerin ilgi odağı olan Avusturya turistik vize ile sık sık ziyaret edilen bir şehir konumundadır.

Turistik ziyaretlerin yanı sıra özellikle teknik anlamdaki eğitimde de ülkede bulunan üniversiteler Avrupa’da önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak Avrupa’da teknik branşlarda öğrenim görmek isteyen öğrenciler çoğunlukla Avusturya bünyesindeki teknik üniversiteleri tercih etmektedirler.  Avusturya’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin öğrenim vizesine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Öğrenci olarak gidecekseniz dosyanızda bulunması gereken en önemli belgelerden biri de öğrenci belgeniz ve güncel transkriptiniz olacaktır.

Avusturya nüfusunun %7’lik kısmını diğer millet mensupları oluşturmaktadır. Bunlardan biri de Avusturya’da bulunan Türk nüfusudur. Bu sebepten ötürü, Avusturya’ya yapılan aile veya arkadaş ziyaretleri de bulunduğundan ötürü Avusturya için bir vize türü de aile veya arkadaş ziyareti vizesidir. Aile veya arkadaş ziyaretiyle Avusturya’ya gidecekseniz Avusturya’dan gönderilmiş bir davet mektubunuzun olması gerekmektedir. Vize başvurunuzda dosyanızda davet mektubunuzun mevcut olması durumunda başvurunuz aile ve arkadaş ziyareti vize türünün kriterlerine göre değerlendirmeye alınacaktır.

Vize dosyanızda bulunması gereken diğer önemli evraklar da Avusturya’da kalacağınız süre boyunca harcamalarınızı karşılayabileceğinize dair mali belgeleriniz. Masraflarınızı karşılayacak kişi siz değil bir başkası ise onun mevcut mali belgelerinin dosyanızda bulunması gerekmektedir.

Avusturya Avrupa Birliği ülkelerinden biri olup  Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple Schengen vizesi prosedürlerine tabiidir.

Schengen vizesi prosedürlerine göre yapılması zorunlu olan bir seyahat sağlık sigortası mevcuttur. Bu sağlık sigortanız şirketimiz bünyesindeki vize danışmanlarımız tarafından seyahat sürenizi kapsayacak şekilde yapılmaktadır. 30.000€ teminatlıdır.

Eğer yeşil pasaporta sahipseniz Avusturya için 90 güne kadarki seyahatlerinizde herhangi bir vizeye tabii tutulmayacaksınız.

Seyahatleriniz ister yeşil ister bordo pasaporta sahip olun 90 günü aşacak şekildeyse vizeniz Schengen vize kapsamından çıkmaktadır. Avusturya Ulusal vizesine başvurmanız gerekecektir.

Avusturya için Schengen vize başvuru harcı 60 € ve buna ek olarak başvuru merkezi hizmet bedeli de 26 € olacak şekilde belirlenmiştir.

Avusturya Konsolosluğu Avusturya vizesi için şahsi başvuruları kabul etmediği için başvurularınızı Avusturya vize işlemleri için faaliyette bulunan danışmanlık firmaları aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için ise bizlere ulaşabilirsiniz.