Belçika Vizesi

Belçika Vizesi

Belçika, Batı Avrupa’da bulunan resmi adıyla Belçika Krallığı olarak geçen bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesidir ve Shengen Bölgesi üye devletlerinden de biridir.

Öncelikle, Belçika vizesi için başvuru yapacak olan bütün başvuru sahipleri Schengen vize başvuru formunu İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden herhangi biriyle doldurulmuş olması gerekmektedir.

Belçika Schengen Bölgesi devletlerinden olduğu için bordo pasaport sahipleri vizeye tabii iken yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 gün kalış süresini geçmeyecek şekilde vizeden muaf durumdadırlar.

En az 6 ay geçerli pasaportunuz olması gerekmektedir. Eğer varsa eski pasaportlarınızın fotokopilerinin de dosyanızda bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda 2 adet rötuşsuz arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğrafınızın olması gereklidir.

Belçika vizesi harcı turistik/ticari yetişkinler için 180 TL vize harcı,  6-12 yaş arası vize harcı 105 TL ve 0-6 yaş ücretsizdir. Öğrenci vizesinde Türk vatandaşlarına vize harcı muafiyeti vardır.

Her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra 72 Türk Lirası (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır. Vize ücreti ve VFS servis ücreti sadece Türk Lirası ve nakit olarak ödenir.

İstanbul’daki Belçika Vize Başvuru merkezinden kısa ve uzun süreli vize başvuruları kabul edilmektedir.

Belçika’ya ticaret amaçlı bir seyahat gerçekleştirecekseniz Belçika’daki davet eden şirketten şirket sahibi tarafından imzalanmış olacak şekilde davet mektubunuzun orijinalinin mevcut olması gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye’deki şirketinizden de aldığınız antetli kağıda Belçika’nın resmi dillerinden birisiyle yazılmış veya İngilizce olarak yazılmış bir Belçika vize başvuru yazısının olması ya da Belçika’da düzenlenen bir fuar veya konferans için kayıt ve katılıma ilişkin belgelerin başvuru dosyanızda mevcut olması gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra gerçekleştireceğiniz seyahatiniz boyunca masraflarınızın eksiksiz bir şekilde karşılanacağına dair gerekli tüm belgeleriniz, çalışıyorsanız bağlı olduğunuz şirket veya kuruma ilişkin belgeler vize başvurunuz için en önemli belgeler arasında yer almaktadır.

Yanlış herhangi bir beyan olmaksızın titizlikle doldurulmuş bir başvuru formu eğer gerek görülüyorsa yazılmış olan bir niyet mektubu ve gerekli tüm belgelerin hazırlanmasıyla vize başvurunuz için herhangi problem yaşamanız pek mümkün değildir. Deneyimli vize danışmanlarımız tarafından aldığınız danışmanlık hizmeti çerçevesinde, gerekli olan bütün prosedürleri yerine getirmiş olacaksanız.

Vize danışmanlarımız sizlere  en iyi şekilde hizmet vermek için her zaman hazır bulunmaktadırlar. Daha detaylı bilgi edinebilmek adına bizlere ulaşabilirsiniz.