Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Balkanlardan sınır komşumuz olan Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliğine üye olmuş, Avro ve Schengen alanı üyeliği için ise müzakereleri devam etmektedir.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, resmi dili Bulgarca ve ağırlıklı dini Ortodoks Hristiyanlık olup, ülkenin yaklaşık 8 milyon kişiden oluşan nüfusunun %9luk dilimini Türkler meydana getirmektedir.

Bulgaristan’a turistik amaçlı olarak seyahat etmeyi planlayan başvuru sahiplerinin, çok girişli ve geçerliliği olan bir Schengen vizesine sahip olmaları durumunda Bulgaristan vizesi almalarına gerek yoktur.

Bulgaristan henüz Schengen vizesi vermemekte ancak Schengen üye devletlerinin vermiş olduğu C tipi kısa süreli vize veya D tipi oturum vizeleri ile Bulgaristan topraklarında 6 ay içerisinde 90 güne kadar ikamet hakkı vermektedir.

Ayrıca Romanya, Kıbrıs(Türkiye Cumhuriyetince tanınan adıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi) ve Hırvatistan vizeleri de Bulgaristan topraklarına giriş ve transit geçiş hakkı vermektedir. Bununla beraber Bulgaristan C ve D tipi vize sahipleri, çok girişli vizeleriyle belirtilen ülke topraklarına vize süreleri boyunca giriş çıkış ve kalış hakkına sahiptirler.

Turistik Bulgaristan vizesi başvuruları için Türkiye genelinde Büyükelçilik ve konsoloslukların yetki alanları bulunmaktadır. İkamet şehrinizde göre bu yetki alanlarından başvuru yapılması zorunlu olup, yetki alanı dışında kalan başvurular kabul edilmeyecektir.

Bulgaristan turistik vize başvurularında özel şartlar dışında şahsi başvuru zorunluluğu olmayıp, her türlü ihtimale karşı başvuru sırasında hazır bulunmak önemlidir.

Konsolosluk makamları turistik Bulgaristan vize başvurusunu 7-10 iş günü içerisinde sonuçlandırmakta olup, genelde 10-15 günlük kalış süreleri olan tek girişli vizeler düzenlenmektedir.

Bulgaristan’a ticari, kültürel veya aile ziyareti amacıyla seyahat etmeyi planlayan başvuru sahipleri, Bulgaristanla olan bu bağlarını davetiye yazısı ile kanıtlamak şartıyla daha uzun süreli vize talebinde bulunabilirler.

Bulgaristan vatandaşıyla evli olan başvuru sahipleri için 1 yıl geçerliliği olan çok girişli “Evlilik vizesi” seçeneği bulunmakta olup, vizenin geçerliliği bittikten sonra yenilenmesi gerekmektedir. Bu vize Bulgaristan vatandaşlarıyla evli olanlara sağlanan D tipi vizeden farklı olup, süresi boyunca sadece 6 ayda 90 günlük kalış hakkı sağlamakta ve 1 yılın sonunda geçerliliğini yitirmektedir. Bu vizeden faydalanmanın temel şartı Bulgaristan’da resmi makamlarca evliliğin onaylatılması ve Bulgaristan evlilik cüzdanı olan “Grajdanski Brag” belgesinin ibraz edilmesidir.

Evli olunan Bulgaristan ve/veya çifte vatandaş kişinin Bulgar ve TC kimliklerinde farklı isimler mevcutsa, nüfus müdürlüğünden “İsim Denklik Belgesi” alınarak, dosyaya eklenmesi zorunludur.

Bulgaristan ve Romanya üzerinden karayolu ile Moldova’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bulgaristan transit vizesi alınması gerekmekte olup, bu vizeyle Romanya topraklarını da transit geçmek mümkündür. Ayrıca Romanya için vize alınmasına gerek yoktur.

Bu vize için, seyahat aracı, varış ülkesindeki konaklama belgeleri, sunulması gereken başlıca belgeler arasında yer almaktadır.

Özellikle Romanya ve Moldova vatandaşıyla evli olanların, birlikte yapacakları seyahatler için sadece Bulgaristan transit vizesi almaları yeterli olacaktır.