İrlanda Vizesi

İrlanda resmi adıyla “İrlanda Cumhuriyeti “olarak geçer. Kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplayacak büyüklüktedir. İngiliz-İrlanda anlaşması gereğinde İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bir dominyon olarak kurulmuştur.

İrlanda Avrupa’da yer almasına rağmen Schengen ülkeleri kapsamında olmasına rağmen kendi vize prosedürlerine sahiptir. Bu sebepten ötürü de İrlanda Vizesinde yeşil pasaport sahiplerine de herhangi özel bir uygulama yapmamaktadır.

İrlanda kendi prosedürüne sahip bir ülke olduğundan ötürü belli başlı vize kriterleri bulunmaktadır.

Tamamı doldurulmuş başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu ve ek olarak başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu ve ek olarak başvuru sahibi tarafından yine imzalı olacak şekilde İrlanda Ülkesine gidiş amacınızı belirten dilekçe. Ne kadar süre kalacağınızı belirten vizenizin durumunu gözetmeksizin, İrlanda Ülkesine yük olmamaya ve zamanda veya zamanında önce İrlanda’yı terk edileceğinin belirtilmesi gerekmektedir.

İrlanda vize harcı turistik ve ticari seyahatleriniz için tek girişli olacak şekilde 200 TL çok girişli olacak şekilde ise 320 TL tutarında bir ödeme yapılması gerekmektedir. Başvuru merkezine nakit olarak ödeme yapılması gerekir.

İrlanda İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için ve aynı zamanda doğal yapısı ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındırdığı için her yıl birçok insan dil eğitimi ve benzere eğitim programları için İrlanda’yı tercih etmektedir. Bu nedenle öğrenim amaçlı gitmek isteyen başvuru sahiplerinin, öğrenci vizesine başvurmaları gerekmektedir. Öğrenci vize harcı tek girişli 200 TL çok girişli olacak şekilde ise 320 TL’dir ve yine aynı şekilde nakit olarak başvuru merkezine ödenmesi gerekmektedir.

Eğitim amaçlı gidecekseniz; öğrencilik durumunuz hala devam ediyorsa okuldan alınacak onaylı öğrenci belgesi (orijinal olması gerekmektedir), öğrenim gördüğünüz eğitim kurumundan eğitimini aldığınız branşı, orada kaç yıldır öğrenci olduğunuzu, mezuniyetinize kaç yılınızın/döneminizin kaldığı ve İrlanda’da bulunduktan sonra geri döneceğinizi belirten bir mektubun olması gerekmektedir.

Turistik seyahat amaçlı gidecekseniz otel rezervasyonu ve gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonunuzun dosyanızda mevcut olması gerekmektedir.

Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı gidiyorsanız Aile ziyareti veya arkadaş ziyareti için gidiyorsanız İrlanda’dan alınan sizi misafir eden kişiden, seyahat sürenizi de gösteren bir davet mektubu (aslı ve fotokopisi) ve sizi davet eden kişi adına güncel bir faturanın olması gerekir.(varsa,elektrik,su,gaz).

Sizden ve sizi davet eden kişiden vize şartlarına uyacağınızı, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağınızı ve vizenizin bitiminde İrlanda’yı terk edeceğinize dair yazılı bir dilekçe,

sizi davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı veya akraba olduğunuzu destekleyen belgeler ile doğum belgesi, evlilik belgesi, sizi davet eden kişi İrlanda vatandaşı ise, kişinin pasaport fotokopisi veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer belgeler, kişi İrlanda vatandaşı değil ise oturum belgesinin fotokopisi GNIB kartının fotokopisi ve pasaportundaki göçmenlik mührünün fotokopisi gibi belgelerin de dosyanızda bulunması İrlanda vize prosedürleri gereğince zorunlu kılınmıştır.