İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

Avrupa’nın batu ucunda ve ikinci büyük yüz ölçümüne sahip olan İspanya, kuzeyde Andorra ve Fransayla, batıda Portekizle, güneyde ise İngiliz sömürgesi Cebelitarıkla komşu olup, Akdeniz ve Atlas okyanusuna kıyısı vardır.

İspanya’nın başkenti Madrid olup, Valensiya, Barselona, Galiçya gibi önemli turistik ve ticari merkezler de bu ülkede bulunmaktadır. Parlementer demokrasiyle anayasal monarşinin bir arada olduğunu özgün bir yönetim biçimine sahiptir.

Ortaçağ döneminde mezhep savaşlarının yaşandığı İspanya, günümüz modern çağına barışçıl yaklaşımıyla kendini kabullendirmiş ve birinci ve ikinci dünya savaşlarında tarafsızlığını korumuştur.

İspanya 1986 yılında Avrupa Birliğine üye olmuş, 26 Mart 1995 tarihinde Schengen antlaşmasını imzalayarak, üye devletlerde olan sınır kontrollerini kaldırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo(Umumi) pasaport hamilleri, İspanya seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olup, Yeşil(Hususi), Gri(Hizmet) ve Siyah(Diplomatik) pasaport hamilleri 6 ay içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize uygulamasından muaftırlar.

İspanya Schengen alanı üyesi olmasına rağmen, standart uygulamaların üzerinde, kendisine tanınan serbest ek şart getirme hakları uyarınca başvuru süreçlerinde nispeten daha sıkı denetimler yapmaktadır.

İspanya Schengen vize başvuruları Türkiye genelinde yer alan İspanyol temsilciliklerin yetki alanlarına ayrılmış olup, diğer bir çok Schengen üye devletleri gibi başvuru merkezleri aracılığıyla Schengen başvurusu kabul etmektedir. Buna karşın uzun dönem D tipi vize başvuruları konsolosluk ve büyükelçilik makamları üzerinden şahsen yapılmaktadır.

Schengen vize başvuru için bir çok ülke tarafından yetkili kılınan VFS Global firması ile İspanya hükümeti anlaşmalarını sonlandırmış olup, İspanya Schengen vize başvuruları için BLS Intgernational firması ile anlaşmıştır.

Altyapı çalışmaları devam etmekte olan BLS International firmasının İstanbul ve Ankara’da bulunan ofislerinden randevu ile Schengen başvuruları kabul edilmekte olup, VIS kaydı olsa da şahsen başvuru talep edilmektedir.

Turistik amaçlı İspanya Schengen vize başvuruları için standart Schengen vize evrak ve süreçlerine ek olarak ikametgah belgesi ibrazı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde adres yazmayan başvuru sahipleri için zorunludur. Ayrıca ibraz edilecek olan kopya belgelerin taranmış veya fotokopi çekilmiş olması gerekli olup, fotoğraf çıktısı olarak kabul edilmemektedir.

İspanya Schengen vize başvurusunda bulunacak 18 yaş altı kişiler için anne ve baba ile seyahat etseler bile noterden muvaffakatname alınmalı ve “yurtdışı seyahati” ibaresi yerine “İspanya seyahati” ibaresi yer almalıdır.

İspanya Schengen vize başvuruları için öngörülen seyahat tarihi ile başvuru yapılan tarih arasında en az 7 iş günü olmak zorundadır, daha az zaman kalması halinde başvurular kabul edilmeyecektir.

İspanya Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 7-15 iş günü olup, konsolosluk makamlarının aynı evrağın tekrarı, ek evrak ve mülakat talep etme hakları olduğunu da hatırlatmak isteriz.

İspanya ticari vize başvuruları için, İspanyol şirketinin antetli kağıdına yazılmış kaşe ve imzalı dilekçe ibraz edilmeli aynı şekilde aile ziyareti amaçlı Schengen vize başvurularında İspanya’da yaşayan kişinin polis merkezinden aldığı davetiyenin aslı, kişi İspanyol vatandaşı değilse oturum kartının fotokopisi ile birlikte eklenmelidir.

İspanya Schengen vize başvurularında fotoğraf kriteri de oldukça önemlidir, 3.5X4.5 ölçülerinde biyometrik olarak çekilen fotoğrafta kulaklar görünecek şekilde saçlar toplu ve boyun görünür olmalıdır.

İspanya Schengen vize başvuruları için yeni tarihli belgelerin ibraz edilmesi çok önemlidir, eksik veya formata uygun olmayan başvurular kabul edilmeyebilir veya konsolosluk inceleme süreçleri uzayabilir ve başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir.