Küba Vizesi

Küba Vizesi

Küba Cumhuriyetine kısa süreli seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize uygulamasına tabidir. Bordo(Normal), Yeşil(Hususi), Gri(Hizmet) ve Siyah(Diplomatik) pasaport hamillerinin Küba vizesi almaları zorunludur.

Turistik Küba vizesi için büyükelçiliğe şahsen başvuruda bulunulmasına gerek yoktur. Küba vizesi vermeye yetkili temsilciler üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Turistik Küba vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, olası bir yoğunluk ihtimaline karşın planlanan seyahat tarihlerinden 15 gün önce işlemlerini başlatmalıdırlar.

Türkiye Cumhuriyetinde oturum izniyle kalan yabancı vatandaşlar için de Turistik Küba vize başvurusu yapmak mümkündür.

Küba Cumhuriyetine turistik amaçlı seyahatte bulunmak isteyen başvuru sahipleri için pasaport haricinde, kart şeklinde vize verilir. Bu vize 6 ay geçerli olup, Küba Cumhuriyeti seyahati başladıktan sonra 30 gün boyunca ülkede kalınmasına izin vermektedir. Bu süreyi Küba Cumhuriyetindeyken uzatmak isteyenler, yetkili birimlere başvuru yaparak, 30 gün daha konaklama süresini uzatabilmektedirler.

Yetişkin olmayan başvuru sahipleri için de Turistik Küba vizesi alınması zorunludur.Küba vizesine başvuru yapacak olan kişiler, seyahat bitimi itibariyle 6 ay geçerli bir pasaport, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu ile Ankara Büyükelçiliğine şahsen, veya yetkili başvuru merkezlerine giderek, Turistik Küba vizesi için başvuruda bulunabilirler.

Turistik Küba vizesinin sonuçlanması 2-5 iş günü olup, elçilik tarafından hazırlanmış olan Turist Kartı’nın kargo ile iletilme sürecinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.