Malta Vizesi

Malta Vizesi

Orta Akdenizde İtalya yakınlarında yer alan Malta, takım adalardan oluşan, Avrupa birliği, Schengen ve Euro bölgesi üyesi olan bir ülkedir. Malta 21 Eylül 1964 yılında İngiltere himayesinden bağımsızlığını, 13 Ocak 1974 yılında ise Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Başkenti Valetta olan ülkenin en önemli gelir kaynağı dil turizmi olup, devlet teşvikiyle çalışan eğitim kurumları, dünyaca ünlü kurumlar olmasına karşın, artan rekabet nedeniyle cazip fiyatlar ve ödeme koşulları sunmakta, bu da Malta’yı dil eğitimi sektöründe en önemli destinasyonlardan birisi haline getirmektedir.

Malta’nın Schengen alanında olması, deniz ulaşımıyla İtalya olan yakınlığı, Akdenizin ortasında Avrupa-Arap kültür harmanını sunması ve özellikle yaz aylarında hem tatil hem de dil eğitimi fırsatının bulunması gibi avantajları da bulunmakta ve bu nedenle yılın her dönemi, özellikle de yaz dönemlerinde Dünya’nın bir çok ülkesinden turist ağırlamaktadır.

Schengen vize başvuru prosedürleri bakımından Malta, özellikle dil eğitimi amaçlı vizelerde oldukça ılımlı ve kolaylaştırılmış başvuru süreçleri sunmakta, uzun süreli kalışlar için de yine başvuru merkezleri kanalından Schengen vize başvurusu yapar gibi işlem sağlanabilmektedir.

Bordo(Umumi) pasaport hamilleri Malta’ya yapacakları her türlü seyahatleri için Schengen vizesi almak durumundadırlar, ancak buna karşın, Yeşil(Hususi), Gri(Hizmet) ve Siyah(Diplomatik) pasaport hamilleri 6 aya kadar olan 90 günlük seyahatleri için vizeden muaftırlar.

Malta’da 90 günden daha uzun süreli eğitim amacıyla bulunmak isteyen başvuru sahipleri, kısa süreli Schengen vize başvurusu ile aynı muamelelere tabi olup, genelde konsolosluk tarafından mülakat aşamasına gerek kalmamaktadır.

Malta’nın Türkiyede sadece İstanbul başkonsolosluğu bulunmakta olup, vize başvuruları için, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya, Bodrum ve Trabzonda yetkili merkezler bulunmaktadır.

Geçerli Schengen vizesi hamili olan kişiler için 1 aya kadar olan eğitimlerde Malta Schengen vize başvurusuna gerek yoktur.

Malta vize başvuru merkezleri, diğer Schengen üye devletlerinin aldığı parmak izlerini sistemlerinde göremediği için, her başvurunun şahsen yapılması gerekmektedir.

Ortalama 7-15 takvim günü içerisinde sonuçlanan Malta Schengen vize başvuruları için, konsoloslukların sunulan evrakların tekrarı veya ek evrak ve ayrıca mülakat talep etme hakları olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

Malta Schengen vizesi veya uzun süreli öğrenci vizesiyle tüm Schengen üye devlerine seyahat edilebilmektedir.