Mısır Vizesi

Mısır Vizesi

Mısır Arap Cumhuriyeti’ne seyahat edecek olan TC bordo(Normal) pasaport hamilleri için Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmaları zorunludur. Kapıda vize uygulaması 2013 yılı itibariyle kaldırılmış olup, yalnız Yeşil(Hususi), Siyah(Diplomatik) ve Gri(Hizmet) pasaport hamilleri 6 ay içerisinde 90 gün olan seyahatleri için Mısır vizesinden muaftırlar.

Mısır vize başvurusu için en önemli belge eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş Mısır vize başvuru formudur.

Formla birlikte başvuru sahibinin çalışma durumunu gösterir belgesini de eklemesi oldukça önemlidir.

Mısır Arap Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunurken son 10 yıl içerisinde alınmış, yırtılma ve hasarı olmayan, Mısır seyahati bitimi itibarıyle 6 ay daha geçerli olan bir pasaport ibraz etmek gerekmektedir. Bu şartları taşımayan pasaportlar konsolosluk birimleri tarafından geri çevrilmektedir.

Mısır vize başvurusunda bulunacak kişilerin olası bir yoğunluk ihtimaline karşın seyahat tarihlerinden 1 ay önce başvuru işlmelerini başlatmış olmaları oldukça önemlidir. Özellikle 45 yaş altındaki başvuru sahipleri için başvuru inceleme süresi normalin üstünde sonuçlanmaktadır.

Mısır vizesinin başvuru ücreti, vize türüne göre değişkenlik göstermekte olup, Mısır konsolosluğu ve büyükelçiliği belirli periyotlarla vize ücretlerinde güncellemeler yapabilmektedir.

Mısır vize başvurusu yeteri kadar ikna edici evrakların sunulmaması veya eksik sunulması halinde konsolosluk ve büyükelçilik makamlarında rededilebilir. Bu durumda önceden ödenmiş vize işlem ücretleri iade edilememektedir.

Mısır vizesi 30 ila 90 günlük kalışlara izin vermekte olup, bu sürelerin aşılması halinde idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Turistik amaçlı Mısır vizesi için konsolosluk ve büyükelçilik makamlarına şahsen başvuruda bulunmak mecburi değildir. Mısır vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışman firmalar üzerinden sadece gerekli belgelerin ibraz edilmesi ile başvuruda bulunmak mümkündür.

Mısır Arap Cumhuriyetinde faaliyet gösteren bir firmayla çalışmakta olan firmaların yetkilileri için, Mısırdan onaylı bir davet yazısı olması halinde Ticari amaçlı vize başvurusu da yapılabilmektedir.

Mısır vize başvurusu için aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

  1. Başvuru formu
  2. Pasaport
  3. 2 adet fotoğraf (biyometrik arka fonu beyaz, rötuşsuz)
  4. İyi niyet Dilekçesi (Çalışan kişiler için şirket yetkilileri tarafından yazılmalıdır)
  5. Otel rezervasyonu
  6. Uçak bileti rezervasyonu
  7. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, banka şubesinden alınmış, kaşe ve imzalı olmalıdır.)
  8. Pasaport fotokopisi
  9. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi