Rusya Vizesi

Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu ile 2010 yılı itibariyle yürürlüğe giren her iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak 6 ayda 90 gün vizesiz seyahatini ön gören anlaşma 1 Ocak 2016 itibariyle sona ermiştir. İlk etapta Bordo(Normal) pasaportlara uygulanan vize şartı akabinde yeşil(Hususi) pasaportlara da uygulanmaya başlanmıştır.

Rusya Federasyonu ile yaşanan ilişkilerin iyileştirilmesi süreci devam etmekte olup, hali hazırda vize muafiyeti anlaşması yapılmamıştır.

Rusya Federasyonuna iş veya turistik amaçlı ziyarette bulunmayı planlayan başvuru sahipleri ilgili temsilciliklerden vize başvurusu yapmak zorunda olup, kapıda vize gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

Turistik veya iş amaçlı ziyaret vize başvurusu için seyahat bitiminden itibaren 6 ay geçerli son 10 yıl içerisinde çıkartılmış ve en az 2 boş sayfası olan bir pasaport ibraz etmek en temel şartlardan biridir.

Rusya vize başvurusu için Rusya Federasyonu başkonsolosluğu veya Türkiye büyükelçiliğinin vize bölümlerine şahsen başvuru yapmak zorunlu değildir. Rusya vize işlemleri ile ilgilenen yetkili başvuru merkezlerinden de gerekli belgelerin şahsen veya kargo yolu ile iletilmesiyle başvuru yapılabilmektedir.

Rusya vizesi genelde tek girişli ve 30 gün süreli verilmekte olup, farklı talepleri olan başvuru sahipleri için 3 ay veya 1 yıl gibi geçerliliklerde ve tek veya çok girişli seçenekleri de bulunmaktadır.

Ayrıca Rusya vizesinin sonuçlanma süresi 5-15 takvim günü iken, acil durumlarda 3 iş günü içerisinde sonuçlanan VIP vize seçeneği de sunulmaktadır.

Dolayısıyla Rusya vize başvurusu harçları vize türüne ve başvuru şekline göre değişiklik göstermektedir. Başvuru ve harç ücretlerini günlük olarak vize departmanımızdan temin etmeniz mümkündür.

Rusya federasyonu vize başvurusu için tarafımıza pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, iş yeri adı ve adresi ile ev adresi bilgilerinizi kargo veya şahsen teslim yoluyla ulaştırmanız yeterli olup, firmamız sizin adınıza Rusya vize başvurusu yapmaya ve işlemi bitmiş olan pasaportlarınızı teslim almaya yetkindir.

Rusya seyahati olan başvuru sahiplerinin vize işlemlerini seyahat tarihinden en az 1 ay önce başlatmalarını öneririz.

Unutulmamalıdır ki söz konusu vize sonuçlanma süreleri ortama süreler olup, konsolosluklar ek bilgi ve belge veya görüşme taleplerinde bulunabilir ve bu süreçler vize sonuçlanma sürelerini de uzatabilmektedir.

Rusya vize başvurusu olumsuz sonuçlanan başvuru sahipleri yeniden vize başvurusunda bulunabilirler ancak, ilk başvurularına olumsuz sonuç getiren durumlarında bir değişiklik olmaması halinde tekrar eden tüm başvurular da ret cevabıyla sonuçlanacaktır.

Rusya vize başvurusu sırasında sunulan bilgi ve belgelerin eksiksiz ve istenilen formatta olması, vize verilmesini garanti etmeyeceği gibi, konsoloslukların hiçbir gerekçe göstermeksizin başvuruyu reddetme hakkı olduğunu da hatırlamakta fayda vardır.