Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

Avrupa birliğine üye olan ancak Schengen vizesi vermeyen diğer ülkeler ise Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs olup, Güney Kıbrıs dışında kalanlara geçerli Schengen vizesiyle seyahat etmek mümkündür. Bunun tek şartı Schengen vizenizin çok girişli (Multi) olarak düzenlenmiş olmasıdır.

Schengen vizelerinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile tek(Mono) iki ve çok girişli olması konsolosluk makamlarının insiyatifinde olup, genellikle ilk defa alınan Schengen vizesi kısa süreli ve tek girişli olarak düzenlenmektedir.

Tek girşli olan Schengen vizeleri ile seyahat için belirtilen tarih aralılarında ve vizenize tanınan ikamet gün sayısı sınırları doğrultusunda hiç Schengen sınırından çıkmadan tüm Schengen üye devletlerinde seyahat etmek mümkündür. Ancak örneğin Yunanistandan giriş yapıldıysa karayolu ile başka bir Schengen devletine gitmeniz bu şartlar altında mümkün olmayacaktır. Schengen alanından, Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına vize istemeyen bir ülkeye çıkış yapılsa bile, tekrar Schengen alanına dönmenin, tek girişli Schengen vizesiyle mümkün olmayacağını da hatırlatmakta fayda vardır.

Schengen vizesi başvuru sahibinin durumuna, seyahat geçmişine ve daha önce aldığı Schengen vizelerinin, Schengen kurallarına göre kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak 5 yıla kadar süreli verilmekte olup, en fazla 6 ay içerisinde 90 güne kadar ikamet hakkı tanımaktadır. Eğer tarafınıza 2 yıl geçerli bir Schengen vizesi verişmiş ise, başladığı tarihten itibaren 6. Aya kadar olan sürede 90 güne kadar ikamet edebilrsiniz. Bir sonraki 6 aylık dilime geçilğinizde kullanmadığınız ikamet günleriniz devretmez ve 90 gün olarak yenilenir. Eğer Schengen üye devletlerinde 90 günden daha uzun süre bulunmak isterseniz, ilgili ülkeden ulusal vize talep etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir Schengen üye devletinden alınan D tipi ulusal vize, alındığı ülkede kendi sınırı kadar, diğer Schengen üye devletlerinde ise 6 ay içerisinde 90 güne kadar kalış hakkı vermektedir. Karayolu sınırlarında kontrol olmadığı için bu tip vizelerle Schengen üye devletlerinde sorunsuz bir şekilde seyahat etmek mümkündür.

Avrupa Birliği üyesi dvletlerin vatandaşlarıyla evli olan başvuru sahipleri için Schengen vize başvuru prosedürleri, üye devletlere göre değişiklik göstermekte olup, 60€ olan standart vize harcından genelde muaf tutulmaktadırlar.

Özellikle Türk medeni kanunun model alındığı ülke olan İsviçre, kendi vatandaşıyla evli olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vize başvuruları için evlilik cüzdanı, ve İsviçre vatandaşının pasaport ibrazını yeterli bulmaktadır.

Bunlar haricinde Sırbistan, Makedonya ve Karadağ gibi Balkan ülkelerinin vatandaşları da bazı belirlenmiş şartlar dahilinde Schengen alanına vizesiz giriş yapabilemktedirler.

Ekim 2015 yılında Türkiye’nin de birliğe dahil olacağı öngörülmüş, ancak Avrupa Konseyi tarafından bu süreç askıya alınmıştır.

Normal(Bordo) pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen alanına girişte vizeye tabidir, ancak Hususi(Yeşil), Hizmet(Gri) ve Diplomatik(Siyah) pasaport hamilleri 6 ay içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Schengen vizesi alan başvuru sahiplerinin vizelerinde belirtilen başlangıç ve bitiş tarihlerinin, seyahat tarihlerine olan uygunluğunu mutlaka kontrol etmelerini önermekteyiz. Özellike ilk defa Schengen vizesi alacak başvuru sahiplerinin işlemlerini mutlaka alanında uzman bir danışman firma üzerinden ilerletmeleri, işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına büyük önem arz etmektedir.

Schengen üyesi devletlerin konsolosluk makamları, başvuru sırasında parmak izi beyanı istemekte olup, bazı detaylar dışında Kasım 2014 tarihi itibariyle bir defa parmak izi veren başvuru sahiplerinden tekrar parmak izi talep etmemektedirler.

Ayrıca konsolosluk makamları başvurular için ek evrak, mülakat, ve aynı evrağın tekrar ibrazı gibi taleplerde bulunabilir ve tüm evraklar doğru ve usülüne uygun bile olsa başvuruyu reddetme hakkına sahiptirler.