VIS (Visa Information System)

VIS (Visa Information System)

Schengen vize başvuruları için 25 Eylül 2015 tarihi itibarıyle parmak izi alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle başvuru sahipleri 12 yaşından itibaren başvuru merkezlerine şahsen gelmek ve parmak izi beyanında bulunmak durumundadırlar.

Schengen üye devletleri başvuruların daha kolay bir biçimde alınabilmesi adına toplanan bu bilgileri 59 ay süresince sistemlerinde kayıtlı tutarak, her defasında şahsi başvuruların zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır.

Bu sisteme “Visa Information System” kelimelerin ilk harflerinden oluşan “VIS” adı verilmekte olup 2016 yılında bazı ülkelerin verdiği Schengen vizeleri hariç olmak üzere, vizelerin üzerinde “VIS” şeklinde ifade edilmektedir.

Vize başvuru sürecinde parmak izi alımı ve/veya kaydı yapmayan Avusturya, Danimarka, Malta gibi ülkelerden alınmış olan Schengen vizeleri, aynı ülkeye veya başka bir ülkeye yapılacak olan Schengen vize başvurularında şahsi başvuruyu zorunlu hale getirmektedir.

Aynı şekilde Almanya Schengen vizesi almış olan kişilerin İtalya’ya yapacakları vize başvurularında VIS kullanılamayabilmektedir.

Yunanistan 2016 yılında verdiği Schengen vizelerinde “VIS” ibaresi belirtmiyor, ve bu şekilde alınmış Schengen vizelerinde bulunan VIS kaydını Macaristan kullanamadığı için şahsi başvuru zorunlu olmaktadır.

Macaristan 2016 yılında 10 parmak VIS sistemine geçiş yapmış ve daha önceki sisteme kayıtlı olan VIS bilgilerini Fransa kullanamamaktadır.

VIS sistemi ile alakalı detaylar bunlarla sınırlı değildir, bu konu hakkında en doğru bilgiyi, vize başvuru sürecinizi yöneten danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer başvuru yapacağınız ülke mevcutta bulunan VIS kaydınızı kullanabilir durumdaysa, Schengen vize başvurunuzu sizin adınıza yetkili acenteler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen üye devlerine yapacağınız vize başvurunuz sırasında vermeniz gereken parmak izleri, Türkiye Cumhuriyeti makamlarına vermiş olduğunuz parmak izleri dışında olması gereken bir süreç olup, VIS kaydınız olsa bile her başvuru merkezinin sizi tekrar parmak izi beyanına çağırma hakkı olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Ayrıca her durumda konsolosluk makamlarının sizi mülakata çağırma hakkı olduğunu da belirmek önem arz etmektedir.