Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi

Yunanistan ya da diğer adıyla Helen Cumhuriyeti, tarihin en eski medeniyetlerinden birisi olan Roma imparatorluğunun yaşayan en son torunları olarak bilinmektedirler.

Ülkenin başkenti Atina ile birlikte halen hatrı sayılır ölçüde Türk nüfusunu barındıran Selanik, Kavala, Patras ve Yenişehir başlıca önemli kentleri arasında yer alır.

Yunanistan 1980’li yıllarda İspanya ve Portekizle birlikte Avrupa Birliğine katılmış ardından da 6 Kasım 1992 yılında Schengen alanına girmiştir. Böylece Yunanistan seyahatleri için standart Schengen vize uygulamasına geçilerek, söz konusu süreçler kolaylıkla yürütülmeye başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo(Umumi) pasaport hamilleri, Yunanistan seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olup, Yeşil(Hususi), Gri(Hizmet) ve Siyah(Diplomatik) pasaport hamilleri 6 ay içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize uygulamasından muaftırlar.

Yunanistan diplomatik temsilciliklerinin ülke çapınada Schengen vize başvuruları için yetki alanları bulunmaktadır. İstanbulda yer alan başkonsolosluk Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak illerinden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Diğer illerde ikamet eden başvuru sahipleri Edirne, İzmir veya Ankarada yer alan temsilciliklerden Schengen vize başvurusu yapabilmektedirler.

Yunanistan hem denizden hem de karadan sınır komşumuz olması nedeniyle, oldukça fazla Türk turist almakta, bu nedenle nispeten daha ılımı ve kolaylaştırılmış vize başvuru prosedürleri uygulamaktadır.

Özellikle yaz dönemlerinde Türkiye’nin popüler tatil merkezleri Bodrum, Marmaris, Datça, Kuşadası, Çeşme gibi noktalardan karasularımıza çok yakın olan Yunan adalarına günübirlik veya kısa süreli kalış amaçlı seyahatler için kapı vizesi uygulaması da bulunmaktadır.

Kapı vizesi uygulaması 2012 yılında hayata geçirilmiş olup, 1 Nisan – 30 Ekim tarihleri arasındaki yaz sezonu boyunca geçerli olmaktadır. Belirtilen tatil merkezlerinde yer alan yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla başvuru yapılabilen kapı vizesiyle Rodos, Kos, Meis, Sakız, Sisam, Sömbeki ve Midilli adalarına seyahat edilebilmekte ve en fazla 15 gün süre için ve 2 girişli olarak düzenlenmektedir.

Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi, pasaportlarında K.K.T.C kaşesi olmamasıdır. Yunanistan temsilcilikleri Schengen vize başvuru sahiplerinin pasaportlarında K.K.T.C kaşesi olması halinde hiçbir şekilde vize başvurusu kabul etmemektedirler.

Yunanistan Schengen vize başvurusu yapacak olan başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise Yunanistan’ın isim krizi yaşadığı Makedonya’ya ait kaşe olmamasıdır.

Yunanistanın kuzey bölgesine de Makedonya adı verildiğinden dolayı, söz konusu ülkeyle isim krizi yaşamakta, Makedonya kaşesi olan pasaport hamillerinin başvuruları sonucunda kağıda basılı tek girişli Yunanistan vizesi düzenlenmektedir. Bu vizeyle Yunanistan dışında başka Schengen üye devletlerine seyahat etmek mümkün olmamaktadır.

Yunanistan Schengen vize başvurularının büyük çoğunluğunu turistik amaçlı olanlar oluştursa da, ticari ve aile ziyareti amaçlı başvurular da yapılmaktadır. Yunan vatandaşıyla evli olan kişiler ve çocukları için Schengen vize evrakları ve Yunan vatandaşının yazdığı taahhütname eşliğinde 60€ olan harç ödemesinden muaf olarak başvuru yapabilmektedirler.

Bu tür başvurularda Schengen vize evrakları ile birlikte amortisman (Pistopoiitiko) belgesi sunulmalıdır. Bu evrak Yunan vatandaşı ile olan aile bağlarının kanıtlayıcı evrakı olup, ibrazı zorunludur.

Yunanistan ticari Schengen vize başvuruları için Yunanistanda faaliyet gösteren bir şirket tarafından hazırlanan ve polis merkezine onaylatılan davetiye mektubunun elektronik ortamda tedarik edilmesi ve çıktı alınarak dosyaya eklenmesi yeterlidir.

Tüm vize başvuru süreçlerinde olduğu gibi Yunanistan temsilcilikleri, Schengen vize başvurularında aynı evrağın tekrar ibrazı veya ek evrak, mülakat gibi taleplerde bulunma hakkını saklı tutmaktadırlar.

Yunanistan Schengen vize başvuruları 5—15 iş günü içerisinde sonuçlanmakta olup, soruşturma ve ek evrak gibi süreçler olması halinde başvuru süreçleri uzamaktadır.

Yunanistan Schengen vizesi VIS uygulamasına katılmış olup, 2016 yılından itibaren düzenledikleri Schengen vizelerinde, parmak izi kayıtlarının aldığını gösteren VIS ibaresini bulundurmamaktadırlar. Bu nedenle Macaristan vize başvuruları sırasında başvuru sahiplerinin parmak izi vermek üzere başvuruya şahsen gelmeleri zorunlu olup, diğer Schengen üye devletlerinde bu durum sorun yaratmamaktadır.